Neden Organik Sertifikalı Kozmetik Ürünleri Kullanmalı?

Neden Organik Sertifikalı Kozmetik Ürünleri Kullanmalı?

Cildiniz de Organik Beslenmek İster

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İçinde yaşadığımız ve diğer canlılarla paylaştığımız çevrenin en iyi şekilde korunmasının sorumluluğunu taşıdığımızın artık hepimiz bilincindeyiz. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmek ve rutinlerimizi yenileyerek değişime küçük de olsa bir yön vermek geleceğimiz için yapabileceklerimizin başında geliyor kuşkusuz.

Alışveriş esnasında ürün etiketlerine bakmak yeni normallerimizden birine dönüşmekte. Bu yazımızda da ürünlerimizin etiketinde yer alan organik ürün sertifikasının bize tam olarak neler söylediğini açacağız.

Geleneksel kozmetik ürünlerin içeriklerinin pek çoğu, ucuz üretim koşullarını sağlayabilmek adına petrol yağından hazırlanmış yapay moleküllerden oluşur. Bitkilerin ekimi, hasatı ve özütlenmesi çok masraflı süreçler olduğundan endüstriyel işlemlerle moleküllerin basit “kopyaları” elde edilir ve bu kopyalar faydalı olmadıkları gibi doğal bileşenlerden hayli uzak, zararları tartışılan içerikler ortaya çıkarırlar. Üretim esnasında oluşan atık su ve çöplerin çevre üzerindeki olumsuz sonuçlarıysa bir diğer konu başlığı olarak önümüzde durur.

Sertifikalı organik kozmetik ürünleri ise insan sağlığına tehdit oluşturan ve çevre kirliliği yaratan kimyasal maddeler barındırmayan ürünlerdir. Bu zararlı maddeler; tarım ilaçları, suni gübreler, hormonlar, antibiyotikler, genetiğiyle oynanmış organizmalar diye uzayıp gider. En bilinenleri arasında Paraben, SLS, Ftalat, Alüminyum gibi maddeleri artık ezberden sayabilsek de ürün etiketlerindeki tüm içerikleri kontrol edebilmek için uzun araştırmalar yapmak gerektiği aşikar.

Organik sertifikalı ürünleri elinize aldığınızda ise o ürünün organik tarım çıktılarıyla, insan sağlığı ve çevreye zararlı hiçbir bileşen içermeden üretildiğini bilirsiniz. Bizlerin organik yapısıyla da gerçek bir uyum içinde olan ürünlerdir. Yani organik sertifikalı ürünlere yönelmek kendinizin ve sevdiklerinizin cilt sağlığına önem vermek kadar petrokimyasal üretimin azalmasına katkı sunmak, gelecek adına sürdürülebilir üretim türlerini desteklemek anlamına da gelir.

Ürün etiketlerinde çokça “organik” ya da “doğal” ibaresine rastlasak da Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin denetimlerinde henüz yerleşmiş standartlar olmaması nedeniyle pek çok yanlış ya da yanıltıcı iddiaya maruz kalabiliyoruz. Bu nedenle tercih ettiğiniz ürünlerin organik standartlara uygunluğundan emin olmak için bakmanız gereken şey COSMOS Organic gibi organik üretim onayını vermeye akredite olmuş kuruluşlardan alınan sertifikadır. Ürünün üzerinde de Ecocert, Cosmos Organic gibi logolar ve/veya sertifika numarası yer alır. Çünkü sertifikasyon ile hem tüm süreç hem de ürünlerin içereceği tüm hammaddeler bu kuruluşlar tarafından denetlenir ve kontrol edilir. Sağlığa zararlı herhangi bir hammaddenin kullanımına izin verilmez. Sertifikalı organik kişisel bakım ürünlerinde ayrıca nano partiküllerin kullanımı ve nano teknolojiyle üretim de yasaktır.

Cosmos Organic standartları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.