Sık Sorulan Sorular

RHANEVA Hakkında Merak Ettikleriniz

ORGANİK VE VEGAN SERTİFİKASYON

Neden sertifikalı organik?

Sertifikalı organik kozmetik ürünü, kimyasal ve çevre kirliliği yaratan (tarım ilaçları, suni gübreler, hormonlar, antibiyotikler, genetiğiyle oynanmış organizmalar vb.) maddeler barındırmayan; sertifikalı organik tarım ürünlerinden elde edilen, insanın organik yapısıyla uyumlu kişisel bakım ürünleridir. Geleneksel kozmetikte maliyetleri azaltmak, ürünlerin raf ömrünü kimyasal koruyucular kullanarak uzatmak gibi nedenlerle genellikle petrol yağından hazırlanmış yapay moleküller kullanılır. Fakat bu yapay moleküller faydalı olmadığı gibi insan sağlığına olumsuz etkileri tartışılır hale gelmiştir. Aynı durum üretim esnasında oluşan atık su ve çöplerin çevre üzerindeki sonuçları için de geçerlidir.

Bir kozmetik ürününün organik olduğunu nasıl anlarım?

Bazı ürün etiketlerinde “organik” ibaresi bulunabilir; ancak sertifikasyon logosu yoksa bu, o ürünün organik standartlarına uygun olmadığını gösterir. Dünyada organik ürün standartları kabul görmüş ETKO COSMOS ORGANIC, USDA ORGANIC, ECOCERT, COSMEBIO, IMO, ICEA gibi firmalarının ürünlere vermiş oldukları sertifikalar ürünlerin üzerinde bilgi olarak yer alır. Sertifikalı ürünlerin üzerlerinde sertifikasyon kurumunun logosu ve/veya sertifika numarası yer alır. Sertifikasyon yok ise ürünün organik olduğundan bahsetmek tamamı ile belirsiz bir durumdur.

Sertifikalı organik ürünlerin içeriği nedir?

Doğa bize çok geniş bir içerik tablosu sunar. Bu doğal çeşitlilik, çevreyi ve sizin vücut dengenizi önemseyen bol miktarda etkili ürünün bileşimiyle ürün geliştirmeye izin verir. İçerik olarak kullanılabilecek tüm hammaddeler yine sertifikasyon kurumu tarafından onaylıdır. İnsan sağlığına zarar verebilecek hammaddeler belirlenmiş ve kullanımı yasaklanmıştır.

Sertifikalı organik ürünler tüketildiğinde sağlanan fayda ne olur?

Organik tarım biyolojik çeşitliliğe ve doğal dengelere saygı gösteren, sürdürülebilir ve olması gereken üretim türüdür. Organik sertifikalı ürünler tüketerek, yapay/kimyasal bileşenlere maruziyetinizi azalttığınız gibi, aktif olarak tarımsal uygulamaları, suyun, toprağın, havanın kalitesinin geri kazanılmasını ve petro-kimyasal üretimin azaltılmasını da desteklemiş olursunuz. Desteklenen organik tarımın diğer çıktıları ile aynı zamanda organik süreci tetiklersiniz, örneğin; zeytin yaprağı ekstresi için yapılan organik tarım çıktıları olan organik zeytin ve zeytinyağı da aynı zamanda elde edilmiş olur. Organik gıda, organik tekstil gibi birçok zincirin yeniden kurulmasını sağlarsınız. Organik süreçler bize gelişen bilim ve teknolojiyi içinde yaşadığımız evren ile uyumlu ise kullanmamız gerektiğini hatırlatır.

Bütün RHANEVA ürünleri organik ve vegan sertifikalı mı?

RHANEVA ürünlerinin tamamı uluslararası alanda tanınmış Etko Cosmos standartlarında sertifikalı organik ve IFC Global standartlarında vegan içeriklerle üretilir. Üretimlerinde hiçbir ağır kimyasal ve hayvansal ürün kullanılmamış, ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

ÜRÜNLER VE İÇERİKLERİ

RHANEVA Tamanu serisi ürünlerinin ana etkin maddesi olan Tamanu yağı ne işe yarar?

Ülkemizde henüz çok yaygın bilinmese de Güneydoğu Asya’da tarihsel olarak doğal tıbbın merkezinde yer alan en önemli bitkilerden biri olan tamanunun cildi arındırmaya, korumaya ve rahatlatmaya yönelik faydaları 1950’lerde yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Cilt bakımında yaşlanmayı geciktiren bir mucize olarak bilinmektedir. Güneş yanıkları, iltihaplanma, kızarıklara karşı yatıştırıcı; üst deri tabakası hücrelerini yeniden yapılandırabilmesiyle yanıklara, çatlaklara karşı etkili; anti-bakteriyel ve antiseptiktir. Natürel bir nemlendirici, besleyici ve onarıcı olmasının yanı sıra mikro-sirkülasyonu artırıcı özelliklere de sahiptir. Tüm ürün içerikleri ile ilgili bilgiye Ürün İçerikleri sayfasından erişebilirsiniz.

RHANEVA Bakım ve Onarım Şampuanı ile Onarıcı Saç Bakım Kremini her tip saç için kullanılabilir mi?

RHANEVA saç bakım ürünleri her tip saça uygun olacak şekilde üretilmiştir. Saç ve saç derisini besleyen organik içeriklerin dikkatli bir bileşimiyle oluşturulan ürünler düzenli kullanımda sağlıklı bir sebum dengesine erişilmesine yardımcı olur.

RHANEVA Bakım ve Onarım Şampuanı neden az köpürüyor?

Yaygın inanışın aksine fazla köpük daha çok temizlik demek değildir. Ancak bu yaygın inanış, şampuandan, duş jeli, hatta diş macunlarına kadar pek çok geleneksel kişisel bakım ürününde köpürtme ajanı olarak ucuz bir kimyasal olan Sodium Laureth Sulfate (SLS) ve türevlerinin bol miktarda kullanılmasına neden olur. Bu tip kimyasal bileşenlerin deriden emilerek vücuda alındığı ve alerjik reaksiyonlardan uzun vadede daha ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı artık bilinen bir gerçek.
Sodium Laureth Sulfate (SLS) ve türevleri kullanılmadan üretilen RHANEVA ürünlerini kullanmaya başladığınız özellikle ilk birkaç hafta, saçınız alışık olduğundan daha az köpürebilir. Bu durum saç ve saçlı deride eski ürünlerin yarattığı kalıntıların temizliği süresince devam edebilir. Bu süreçte ürün miktarını artırmanız gerekmez, bir süre sonra aynı miktarı kullandığınız halde köpürme oranında artışı gözlemleyeceksiniz.

RHANEVA Sıkılaştırıcı Selülit Karşıtı Kremi nasıl kullanmalıyım?

Selülit karşıtı kremlerin tek başlarına mucize yaratmadıkları bilinen bir gerçek. Bununla birlikte, iyi ve etkin içeriklerle oluşturulmuş selülit karşıtı kremler, sağlıklı bir beslenme, bol su tüketimi ve düzenli harekete eşlik edecek şekilde kullanıldığında gözle görünür faydalar sağlar.

Öncelikle cildinizi düzenli bir şekilde ölü deriden arındırın. Bunu ister duş sırasında kullanacağınız fırçalar ister kuru cilt fırçaları ile kremin kullanımı öncesinde yapabilirsiniz. Bu aşama topikal olarak uygulanan kremlerin cildiniz tarafından daha çok emilmesini sağlamak için önemli. RHANEVA Sıkılaştırıcı Selülit Karşıtı Kremi temiz cildinize günde bir ya da ideal durumda iki defa (sabah ve akşam), kan dolaşımını ve kremin emilimini artırmak için tekrar eden dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca uygulayın. En iyi sonucu elde edebilmek için hareketleri vücudun alt bölgelerinden yukarı doğru tekrarlayın. Krem cilt tarafından tamamen emilene kadar devam edin ve bunu her gün yapmayı ihmal etmeyin.

RHANEVA Arındırıcı Vücut Peelingini (Body Scrub) ne sıklıkta kullanmalıyım?

İçeriğindeki himalaya tuzu, fosil tozu, tamanu, buriti, lavanta ve ıtır esansiyel yağları ile cildinizi narince ölü deriden temizlerken yumuşatması ve canlandırması için geliştirilen RHANEVA Arındırıcı Vücut Peelingi, cildinizin hassasiyet ve nem düzeyine göre haftada bir ya da iki kere kullanılabilir. Duş sırasında ılık suyla yumuşayan cildinize dairesel hareketlerle uygulayıp bol suyla durulayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli ne amaçla kullanabilirim?

%99 organik Aloe Vera özünden oluşan (ve bu nedenle piyasada bulabileceğiniz boya ve koruyucu katkılı pek çok muadilinden ayrılan) RHANEVA Aloe Vera Jeli, saçlı deri ve yüz de dahil olmak üzere tüm cildinizin nemlendirilmesi için kullanabilirsiniz. Aloe Vera sudan çok daha kolay bir şekilde cilde nüfuz etmesi ve yoğun bir nemlendirme sağlaması nedeniyle daha çok güneşlenme sonrası cildin kaybettiği nemi tekrar kazanması için kullanılsa da, içeriğindeki A, C, E, B12, folik asit gibi vitaminler; kalsiyum, potasyum, selenyum, magnezyum, çinko gibi mineraller; insanın ihtiyaç duyduğu 22 amino asitten 20’sini (8 temel amino asitten 7’sine) barındırıyor olması nedeniyle kelimenin tam anlamıyla mucize yaratan bitkiler arasındadır. Sahip olduğu anti-inflamatuar, anti-bakteriyel ve anti-oksidan ajanlar sayesinde cildi besler ve onarır; kolajen ve kolajen benzeri protein yapılarını stimüle ederek hücre yenilenmesini hızlandırır ve ciltteki yaşlılık belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu yüzden yüzyıllardır cildi nemlendirmenin yanı sıra yanık, yara, burkulma, kaşıntı, iritasyon tedavilerinde kullanılan şifa kaynağı bir bitkidir.

Özellikle yağlı ve sivilcelenmeye meyilli bir cildiniz olduğu için nemlendirici kremlerden çekiniyorsanız ya da cildinizde aşırı kuruluk yaşıyor ama normal kremlerinizle efektif bir sonuç alamıyor ya da basitçe daha çok ve daha doğal bir nemlendirme istiyorsanız RHANEVA Aloe Vera Jel tam size göre.

Ayrıca saç ve saçlı derinin beslenmesi, sebum dengesinin sağlanması ve saç dökülmelerinin azalmasına katkılarının yanı sıra saçlarınız için tamamen doğal bir şekillendirici olarak da kullanabilirsiniz. Saçlarınızı istediğiniz gibi şekillendirirken sertleşme ve yağlanmadan eser görmeyeceksiniz.

Ürünlerin kullanım ömrü nedir?

Kimyasal koruyucular kullanılmadan üretilen RHANEVA ürünlerinin raf ömürleri 12-24 ay, açıldıktan sonraki ömürleri ise 3-6 ay arasında değişir. Her ürünün raf ve açıldıktan sonraki ömrü ile ilgili bilgiye ürün üzerindeki etiketlerden erişebilirsiniz. Ürünleri kuru ve serin bir ortamda, güneş ışığı almayacak ve ağzı kapalı şekilde muhafaza etmeniz önerilir.