Hyaluronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asitle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hyaluronik asit üstün nemlendirme özelliği ile öne çıksa da doğru seçilmediğinde ve doğru kullanılmadığında eskisinden daha kuru bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bu yazıda en iyi hyaluronik asiti nasıl seçebileceğiniz ve onu günlük cilt bakım rutininize nasıl ekleyebileceğinizle ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit -hyaluronan veya hyaluronat olarak da bilinir- vücudunuzun doğal olarak ürettiği yapışkan, kaygan bir maddedir. Hücre dışı matrisin ana bileşenidir, yani cilt gibi canlı dokuları oluşturmak için hücreleri bir arada tutan şeydir. Vücudun her yerinde, özellikle de ciltte, gözlerde ve eklemlerde bulunur.

Hyaluronik asit ağırlığının 1000 katı su tutma kapasitesiyle cildin canlı ve dolgun görüntüsünde temel işlevi olan bir maddedir. Cildinize yapı kazandırır, yara iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar ve yaşlandıkça azaldığı için sarkma ve kırışıklıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Bu yüzden de ilerleyen yaşla beraber ekstra destek için bu asidi içeren cilt bakım ürünlerine yönelmek mantıklı bir seçenek.

En İyi Hyaluronik Asit Serumu Nasıl Seçilir?

Yapılan bilimsel araştırmalar hyaluronik asitin moleküler ağırlığı ve ürün formülasyonundaki konsantrasyon oranının cilt üzerinde olumlu etkiler için kritik önemde olduğunu gösteriyor (referanslar PMID:22052267 ve PMID: 27050698). Moleküler ağırlık maddenin cilt altı dokulara penetrasyon kapasitesini belirleyen özelliği. Hyaluronik asitin yüksek, düşük, ekstra düşük, süper düşük gibi kategorilere ayrılan moleküler ağırlık versiyonlarından en idealinin, düşük moleküler ağırlık olduğu kabul ediliyor. Yüksek moleküler ağırlığa sahip hyaluronik asit ciltte istenen etkiyi yaratamazken, ekstra ve süper düşük ağırlıktaki varyasyonlar cildin alt tabakalarına bakteri taşıma ihtimalini artırdığı için ciltte enflamasyon riskini doğuruyor ve dermatologlar tarafından önerilmiyor.

Ürün formülasyonlarında yüksek konsantrasyonda kullanılan etken maddeler (bu durumda hyaluronik asit) de her zaman iyiye işaret değil. Uzmanların tavsiyesi, daha yüksek konsantrasyonların ciltte tahriş ve kurulağa neden olabileceği uyarısıyla, yüzde iki altındaki formüllerin tercih edilmesi yönünde. Yani daha fazla her zaman daha iyi demek değil!

Son olarak su bazlı tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi, ürünün tazeliğini korumak ve bakteri gelişmesini önlemek için, hava ve cilt ile teması minimuma indiren formdaki ürünler tercih edilmeli. Damlalık formundaki ürünler tercih edilmişse damlalık ucunun cilde ve ele temasından kaçınmanızı; ürünü parmak uçlarınıza temas etmeden damlatarak cildinize uygulamanızı tavsiye ederiz.

Hyaluronik Asit Cilt Bakım Rutinine Nasıl Eklenir?

Ne zaman sağlıklı ve canlı bir ciltten söz etsek, esasen iyi nemlendirilmiş ve çok fazla su içeriğine sahip bir ciltten bahsediyoruz demektir. Ağırlığının 1000 katına kadar su bağlayabilme kapasitesiyle hyaluronik asitin temel işlevi ise cildinizi güzel ve nemli tutmak için su moleküllerini cildinizin yüzeyinde tutmaktır. Bu nedenle her zaman hafif nemli bir cilde uygulanmalıdır.

Hyaluronik asiti mutlaka temiz ve nemli bir cilde uygulamalısınız. Narin bir yüz temizleme jeli ile yıkadığınız yüzünüz ve boyun bölgenizi tam kurulamadan (ya da tam kurumasını beklemeden), birkaç damla hyaluronik asit serumunu parmak uçlarınıza damlatıp, cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Hyaluronik asiti vücut kendisi de ürettiği için kendi başına alerji yaratma riski çok düşüktür. Ancak tabii ki varsa üründeki diğer bileşenlere karşı alerjiniz olup olmadığını kol içinizde yapacağınız küçük bir yama testiyle deneyebilirsiniz.

Hyaluronik asit serumu sabah ve akşam rutininize güvenle ekleyebilirsiniz. Temiz ve nemli cildinize uyguladıktan sonra nemlendirme kapasitesini artırmak için yine cildiniz tüm serumu emmeden hemen önce nemlendirici kreminizi uygulayabilirsiniz.

İster kuru, ister yağlı, karma ya da hassas bir cildiniz olsun, hyaluronik asit serumu hamileler ve emziren anneler dahil herkes rutinine gönül rahatlığıyla ekleyebilir.

RHANEVA INTENSE HYDRO Hyaluronik Asit Serumun İçeriği Nedir? 

RHANEVA INTENSE HYDRO Nemlendirici Yüz Serumu, organik aloe vera jeli ile düşük moleküler ağırlığa sahip hyaluronik asiti en ideal konsantrasyon oranlarıyla bir araya getiren, Cosmos Organik ve Vegan sertifikalı bir üründür. İçeriğindeki düşük moleküler ağırlıklı hyaluronik asitin 30 dakika içinde ciltteki nemi %20 artırdığı, 6 hafta süreyle yapılan deneyde sebum üretimini %25, kırışıklık görünümünü ise %43 azalttığı gözlemlenmiştir.

Cildinizi üstün bir şekilde nemlendirmenin yanı sıra:

- Cildinizdeki antioksidan enzimleri artırır

- Cildinizi oksidatif strese karşı korur

- Cilt mikrobiyomunu destekler

- Anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve cilt bariyerini aktif olarak iyileştirir.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.